...ismét vissza a 80-ba! 1985 tájékán találkoztam először a mai napig kedvenc Zilog alapú masinámmal a ZX Spectrum 48K-val! Egyik haveromnak hozta a bátyja, azt hiszem tán Németországból. Sokra nem mentünk vele, nem volt hozzá kempston joystick illesztő, (mint az köztudott, a ZX-ek az alacsony árukról voltak híresek, csupasz nyáklap kivezetései találhatóak a gép hátulján, külön ketyere valósítja meg a perifériák illesztését, emellett nem túl tartós fóliabillentyűzettel rendelkezik) billentyűzetről játszani bizony sanyarú dolog. :-P Ezt azért tudom évszámra pontosan belőni, mert az első "hivatalos" igazolásom a monitorfüggésemről 1986-os, az MHSZ Rádióamatőr és számítástechnikai szakkör vezetője állította ki egy tagsági igazolvány képében (akkor már vagy másfél éve oda jártunk és mivel én bírtam a legtovább, ezért rám szólt a Lacibá-elvts, hogy most már jó lenne belépni kisdobos elvts)... Meghatározó játék élményeim az Attic Attack, Manic Miner (nem is emlékeztem, hogy ilyen agyhalott zenéje volt), Exolon, Moon patrol és hasonló szörnyűségek...
A ZX Spectrum 48K (ami 1982-ben került kiadásra) belsejéről annyit érdemes tudni, hogy ez sorban a negyedik modelljük (ZX80, ZX81, ZX Spectrum 16K), Zilog Z80A CPU-ra épül (vagy NEC D780C-1 klón van benne, kinek éppen micsoda) és rettenetes 3.5 MHz-es sebességgel karcolja a biteket. :-) Ha jól emlékszem grafikus üzemmódban 4 szín lehet egyszerre a képernyőn (programozási trükk nélkül). A hátulján öt csatlakozót találunk, RF modulátort (ehhez a ketyeréhez is kompozit kimenet hack, majd egy másik gépezeten megmutatom, hogy milyen), a szalagos háttértár ki és bemenetét, a fentebb már említett periféria csatlakozót és a 9V-os adapter csatlakozóját. Saját modellem Issue 2-es alaplapú, ha jól emlékszem gyárilag 16Kb-os, de a fószer akitől vettem felbővítette 48K-ra, a belső tápegység környékén is van egy kis hack-elés, szóval nem kifejezetten gyári állapotban van. Hibája természetesen a szokásos "Spectrum betegség", a belsőt tápegység szerves részét képező 7805 feszültség szabályozó tranzisztor alumínium hűtőbordáján távozó jelentős hő miatt tönkre ment a fólia billentyűzete (ennek pótlása folyamatban van). A használata így nehézkes (ha nem lehetetlen), pedig alap helyzetben remek BASIC állna rendelkezésre. Sajnos őkelme beadni készül a kulcsot, kb. minden harmadik indításra kapok csak " © 1982 Sinclair Research Ltd" üzenetet (helyette teljes képernyős fekete kocka díszeleg, ami CPU hibára utalna, de majd meglátjuk mi sül ki belőle).
Elnagyolt alkatrész lista szerintem:
- ZX80 CPU
- ULA (Uncommitted Logic Array) vezérlő áramkör
- BASIC ROM IC
- "alsó" 16Kb RAM 8db 4116 IC
- "alsó" 16Kb címdekódere 2db 74LS157 TTL logika
- "felső" 32Kb RAM 8db TI 4532 IC (pl. mert több fajta jó)
- "felső" 32Kb címdekódere 2db 74LS157, 74LS32, 74LS00
- video-IC LM1889 vagy SN94459N
Na ugye, hogy nem is lenne olyan bonyolult egyet építeni? ;-) Kapcsolás diagramot nem rakok fel, akit érdekel annak Gogle a barátja.
Nézzünk pár képet róla (kattanj a nagyobb felbontásért):
katt a képre |
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.