...pár halvány említést találtam arról, hogy a videó kimeneti jele valamilyen alacsonyabbra igazított fényerejű monokróm jel, amit a megjelenítőnek átalakított Junoszty TV-hez optimalizáltak. Ellentétben a PMD-85-3-al itt nincs nevesített videó kiment csatlakozó (azon ráadásul több is van). Végül aztán beazonosítottam a Napájanie (Tápegység) csatlakozón a videó kimenetet és kipróbáltam összesen három fajta videó illesztést. Többek között azt is, hogy hogyan lehet a gép megbontása és az alaplap módosítása nélkül kompozit videó jelet és hangot kinyerni. Írok erről részletesebben, hogy hogyan jutottam el idáig és milyen lehetőségek közül választhat az, aki megjelenítésre szeretnénk bírni a Beta-ját...
Kompozit videó jel az alaplapról: Jobb híján a próbálkozásos módszerrel kezdtem neki a feladatnak. Vagyis feltekertem a fényerőt és a kontrasztot és a monitor hátuljába dugtam egy szabvány RCA kábelt, amivel a szabványos kompozit videó jelet szoktuk a monitorra kötni. Először a Napájanie csatlakozón lévő két ismeretlen lábat kötöttem közvetlen monitorra, nem láttam semmit (a videó jel gyenge, a másik meg a hang, azt bajosan láthattam volna). A csatlakozó forrasztási pontjától kiindulva visszafelé kezdtem keresgélni a lapon. Ha rápillantunk a megvalósult kapcsolásra, akkor láthatjuk, hogy két jel van egy-egy kerámia kondenzátoron átvezetve az UCY7404N IC felett-mellett és ha jól értem egy-egy diódával vannak egyesítve. A sejtésem szerint a két dióda célja, hogy a két jel ne hasson vissza egymásra, tehát az áram csak egy irányba folyhasson. A két diódát kikerülve megtaláltam egy elég erős videó jelet (látszódtak a feliratok), ami lefelé futott a képernyőn. Ebből arra következtettem, hogy ez még nem a kompozit jel, plusz szinkronjelnek is kell lennie valahol. Ehhez készítenem kellett egy másik kábelt (három drótot magába foglaló kellett). Az RCA csatlakozó esetén beszélhetünk belső jelvezetékről és külső földelésről. Tehát két zsinórt kötöttem a jelvezetékre és egyet a külső földre. A képen az látszik, hogy a földet közvetlen a tápegység csatlakozó földjére kötöttem be, a másik vezetéket a kompozit jelre. A harmadikkal pedig keresgéltem a szinkron jelet (működés közben, ha lehet ne okozzunk vele rövidzárlatot, az a gép halálához vezethet), valamivel lejjebb meg is találtam. Az eredmény látszik a fotón, a kép közepe szép, a legfelső sor összetörik, az alatta lévő pedig jobbra dől.
Aki esetlen életkora miatt nem tudná, hogy a DIDAKTIK hogyan ír ki nekem ilyet? Annak kedvéért elmondom, hogy kizárólag a saját fejlesztésű, rendkívül bonyolult (öt soros) BASIC programom teszi képessé erre! ;-) Közre adom a forráskódot, hihetetlen tudás birtokába jut az olvasó ezzel: 10 PRINT "2013 MARCIUS 26" 20 PRINT "DIDAKTIK BETA" 30 PRINT "COMPOSIT VIDEO TEST!" 40 PRINT "===================" 50 GOTO 10 RUN <END OF LINE> ;-)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.